Evropska unija
GEAR (Gender Equality in Research and Academia)
SEPTEMBAR 1, 2024 | IRMELA PRCIĆErasmus+ projekat GEAR (Gender Equality in Research and Academia) ima za cilj unapređenje rodne ravnopravnosti u visokom obrazovanju i istraživačkom sektoru. Projektom se nastoji stvoriti inkluzivno akademsko okruženje koje omogućava ravnopravno učešće žena, s posebnim fokusom na žene iz marginalizovanih grupa, uključujući romske djevojke i žene iz ruralnih područja. Kroz razvoj rodno osjetljivih obrazovnih programa, institucionalnih akcionih planova i istraživanja o rodnoj ravnopravnosti, projekat doprinosi smanjenju prepreka koje ometaju žene u pristupu naučnom i akademskom radu.
Kroz niz ciljano osmišljenih aktivnosti, GEAR projekat uključuje razvoj inovativnih edukativnih programa, obuka i mentorskih mreža, s ciljem jačanja kapaciteta žena za učešće u savremenim tržišnim i naučnim tokovima. Posebna pažnja posvećena je djevojkama iz romske zajednice, koje se često suočavaju s višestrukim preprekama, uključujući ekonomske, društvene i kulturne barijere. Projekat stvara prilike za njihovu edukaciju, profesionalno osposobljavanje i društvenu integraciju, istovremeno promovirajući razbijanje stereotipa i smanjenje socijalne isključenosti.
Konzorcijum projekta čine sledeće akademske institucije i organizacije:
Fakultet za menadžment Herceg Novi (Crna Gora) – koordinator projekta,Vilniaus universitetas (Litvanija), Univerzitet u Mariboru (Slovenija), Univerzitet Crne Gore (Crna Gora), Nezavisni univerzitet Banja Luka (Bosna i Hercegovina), Univerzitet u Tuzli (Bosna i Hercegovina),Univerzitet Singidunum (Srbija).
Uz akademske institucije, u projektu učestvuju i organizacije civilnog društva: Udruženje mladih žena GirlTHing Tuzla (Bosna i Hercegovina), Socio-ekonomski centar Crne Gore, Western Balkan Institute (WEBIN) (Srbija).
Osnaživanje žena ima dalekosežan uticaj ne samo na pojedince, već i na širu društvenu i ekonomsku zajednicu. Projekat doprinosi povećanju zapošljivosti, smanjenju rodnog jaza i poticanju tranzicije prema ekonomijama zasnovanim na znanju. U tom kontekstu, GEAR pruža ključnu podršku Evropskim prioritetima za Zapadni Balkan, uključujući održivi razvoj, inkluzivnost i društvenu koheziju.
Projekat je finansiran od strane Evropske unije i traje do 30. novembra 2026. godine.
Izražena mišljenja i mišljenja su, međutim, samo autora i ne odražavaju nužno stavove Evropske unije ili Evropske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Evropska unija ni EACEA ne mogu biti odgovorne za njih.